Spinning


Szykuje się słoneczny i wolny weekend? Czujesz, że chciałbyś zrobić coś nowego i chętnie skorzystałbyś z uroków polskiego lata? Dobrym pomysłem na to by aktywnie wypoczywać na łonie natury jest wędkarstwo. Wielu jednak ludzi szybko zniechęca się do tego rodzaju rozrywki po pierwszym nieudanym wypadzie. Inni myślą stereotypowo i uważają że w łowieniu ryb nie ma nic niezwykłego, a obraz wędkarza zazwyczaj kojarzy im się ze starszym panem ubranym w strój moro i gumiaki, siedzącego cierpliwie nad wędką i dzierżącego w ręku termosik z herbatką. Cóż, często taki obraz można nad wodą znaleźć. Niewielu ludzi jednak zdaje sobie sprawę z tego że już dawno temu powstało kilka bardzo aktywnych technik wędkowania i żeby się do tego zabrać trzeba być w formie i dobrej kondycji fizycznej. Jedną z takich technik jest niewątpliwie metoda spinningowa.




Spinningowanie polega na tym, aby zarzucać przynętę na odległość i ściągać ją do brzegu w odpowiedni sposób. Dzięki tej technice łowi się głównie ryby drapieżne, takie jak szczupak, okoń, sandacz, sum, ale również wszystkożerne jak kleń, jaź, boleń. Wielu wędkarzy po pierwszym spotkaniu z tą techniką zaprzyjaźnia się z nią na stałe. Trudno się oprzeć urokowi spinningowania. Nie ma on nic wspólnego z siedzeniem przy wędce. Przy tej metodzie raczej nie odpoczną Twoje mięśnie. Spinningowanie wiąże się z pokonywaniem znacznych odległości z wędką. Wprawieni spinningiści dziennie robią nawet ok.30km wzdłuż obrośniętej roślinnością rzeki.




Długie dystanse i odpowiedni sposób łowienia pozwalają na przepenetrowanie dużych obszarów wody. Ten sposób zwiększa maksymalnie szanse na spotkanie z dużym okazem. Zanim jednak nauczysz się tej techniki w zadowalającym stopniu, pozwalającym na konfrontację z waleczną rybą to czeka wiele pracy i treningu. Już nauka samego rzutu spinningowego wydaje się dla niektórych nie lada wyzwaniem. Pierwsze prawidłowo wykonane rzuty dają już satysfakcję. Wielu wędkarzy potrafi czerpać radość z samego rzucania. Systematyczny trening nad wodą pozwala się wprawić. Po pewnym czasie rzuty idą coraz lepiej i ze spotęgowaną chęcią idzie się nad wodę. To uczucie na pewno wyraźnie jest czuć, kiedy wędkujący używa odpowiedniego sprzętu. Współczesne firmy wędkarskie potrafią zaoferować naprawdę profesjonalny ekwipunek spinningowy. Wybór przynęt spinningowych jest wręcz oszałamiający. Najbardziej profesjonalne kołowrotki i kije spinningowe to jednak wysoki koszt, czasami dochodzący do kilkuset złotych. Nie jest to jednak sytuacja bez rozwiązania. W internetowych sklepach takich jak allegro można kupić bardzo dobry ekwipunek często za pół ceny.